„Co 10 minut umiera jedno dziecko”. Zdjęcia tych konających maluszków łamią serce

Statystyki pokazują, że średnio co 5 sekund umiera 1,5 człowieka z głodu. Oczywiście, podczas gdy współczynnik ten w niektórych krajach jest znacznie niższy, są na świecie miejsca, w których liczba ta znacznie bardziej przeraża. Jednym z nich jest Jemen, gdzie blisko 22 milionów ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy. Ludzi, którzy nie mają ani jedzenia, ani źródeł czystej wody, w skutek czego wielu z nich, również tych najmłodszych, umiera z głodu. Żniwo zbiera także szalejąca epidemia cholery, która potrafi odebrać kolejne ludzkie życie w zaledwie kilka godzin.

W każdej chwili mogą umrzeć kolejni

Szacuje się, że liczba niedożywionych dzieci w Jemenie sięga 1,8 miliona osób. Osób, które w każdej chwili mogą umrzeć z głodu i braku wody pitnej. W konsekwencji wielu ludzi jest zmuszonych do picia brudnej wody, co jest przyczyną różnego rodzaju chorób – głównie śmiertelnie niebezpiecznej cholery i odry. Sytuacji nie sprzyja również brak szczepień w Jemenie, który tylko potęguje tragiczne skutki, z jakimi muszą się mierzyć tamtejsi mieszkańcy.

fakty.tvn24.pl

Co 10 minut w Jemenie – na choroby, którym można zapobiec – umiera jedno dziecko. Dziecko skrajnie niedożywione – takie jak Abdel Kadus. W tym szpitalu na własne oczy widziałem dzieci umierające na błonicę. Zgonom dzieci można łatwo zapobiec dzięki szczepieniom, ale na błonicę jest zaszczepionych tylko 40 procent dzieci – mówi Geert Cappelaere, dyrektor regionalnego oddziału UNICEF na Bliskim Wschodzie.

Mimo tragicznych warunków życia, wiele osób robi, co może, aby przeżyć każdy kolejny dzień. Jameńska pediatra, Naglaa Elsonboly, opowiedziała o tym, jak dostarczane jest dzieciom „mleko”, którego również brakuje w tamtejszych rejonach.

Matki małych dzieci nie mają skąd wziąć mleka. Biorą ryż, gotują go, a potem białą wodę po ryżu podają dzieciom. Tak żeby myślały, że to mleko

Wyobrażacie to sobie?

fakty.tvn24.pl

Zdjęcie, które wstrząsnęło światem

Poziom życia, jaki panuje aktualnie w Jemienie, obrazuje doskonale wstrząsające zdjęcie skrajnie wychudzonej 7-latki. Fotografia została zrobiona na szpitalnym łożu w północnej części kraju i została opublikowana przez The New York Times. Historia dziewczynki bardzo poruszyła internautów. Większość nie mogła uwierzyć, jak mogło dojść do tak skrajnego wychudzenia dziewczynki. Inni zaoferowali wsparcie materialne najbliższej rodzinie 7-latki.

Niestety, mimo szczerych chęci pomocy, dziecku nie udało się przeżyć. Zmarła z niedożywienia kilka dni po wykonaniu tego zdjęcia. Zdjęcia, które stało się symbolem katastrofy humanitarnej w Jemenie.

Twitter

Wyniszczająca wojna

Problemy z dostępem do podstawowych, niezbędnych do przeżycia dóbr, to niejedyne nieszczęście, z którym muszą mierzyć się tamtejsi mieszkańcy. W Jemenie od czterech lat trwa już bowiem wyniszczająca wojna pomiędzy wpierającymi przez Iran i Arabię Saudyjską plemionami.

Pomoc humanitarna

W tym momencie życie 22 milionów osób jest zależne od pomocy humanitarnej – tak szacuje ONZ. Mówi się, że aż 18 milionom z tych osób brakuje jedzenia, z czego aż 8 milionów jest narażone na głód, który wciąż niesie za sobą tragiczne konsekwencje.

fakty.tvn24.pl

Polska Akcja Humanitarna szacuje, że obecna sytuacja w Jemenie jest znacznie gorsza niż w Syrii, dlatego nie bez powodu prosi Polaków o pomoc. O pomoc finansową, ponieważ zbieranie żywności czy innych przedmiotów mija się w tym przypadku z celem – w pobliskich krajach można kupić wszystko, a przetransportowanie tego do Jemenu stanowiłoby dla organizacji ogromne wyzwanie.

Pamiętajcie, liczy się każda pomoc, a czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka, nie mówiąc już o uratowaniu czyjegoś życia.

Źródło: fakty.tvn24.pl, twitter.com | Fotografie: fakty.tvn24.pl

Tekst pochodzi z: popularne.pl

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!