Donald Trump, mający już 78 lat, właśnie zapisał się w historii jako najstarsza osoba zaprzysiężona na prezydenta USA. Jego powrót do Białego Domu wzbudził liczne kontrowersje, a teraz na jaw wychodzą kolejne kwestie związane ze stanem jego zdrowia. Osobisty lekarz prezydenta zapowiada konieczność przeprowadzenia serii badań. Czego można się spodziewać po wynikach?
Emocjonujące wybory i powrót Trumpa na urząd prezydenta
Ostatnie wybory prezydenckie w USA jeszcze bardziej podzieliły społeczeństwo. Po rezygnacji Joe Bidena walka o najwyższy urząd w kraju rozegrała się między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Ostatecznie to właśnie Trump zdobył kluczowe stany, co zapewniło mu kolejną kadencję w Białym Domu.
Jego zwycięstwo wywołało skrajne reakcje zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na arenie międzynarodowej. Andrzej Duda, a także Joanna i Jacek Kurscy przekazali gratulacje, podkreślając znaczenie dobrych relacji z USA. Nie zabrakło jednak również głosów sprzeciwu. Książę Harry wyraził obawy związane z podejściem Trumpa do praw kobiet oraz polityki imigracyjnej.
Stan zdrowia Trumpa – czy są powody do niepokoju?
Ostatnie oficjalne informacje na temat zdrowia Trumpa pochodzą z 2018 roku. Wówczas badania wykazały, że zmagał się z nadwagą, trądzikiem różowatym oraz podwyższonym poziomem cholesterolu. Dwa lata później pojawiły się doniesienia, że jego BMI nadal było wysokie, choć wyniki badań dotyczące cholesterolu uległy poprawie.
W przeszłości pojawiały się również spekulacje na temat kondycji psychicznej Trumpa. Już w 2017 roku psycholog John Gartner twierdził, że ówczesny prezydent USA wykazuje cechy narcystycznego zaburzenia osobowości i nie jest zdolny do kompetentnego sprawowania urzędu. Jego apel o odsunięcie Trumpa od władzy poparło ponad 41 tysięcy specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii.
Kiedy Trump przejdzie badania lekarskie?
Biały Dom poinformował, że prezydent USA w przyszłym miesiącu przejdzie rutynowe badania lekarskie. Dr Sean Barbabella, osobisty lekarz Donalda Trumpa, zapowiedział, że szczegółowa data zostanie ogłoszona w nadchodzących tygodniach. Za przeprowadzenie testów odpowiedzialni będą specjaliści z Walter Reed National Military Medical Center – i będą to pierwsze kompleksowe badania Trumpa od momentu objęcia urzędu.
Dziennik Washington Times przypomina, że w trakcie kampanii prezydenckiej Trump wielokrotnie zapewniał o dobrym stanie zdrowia, choć ostatecznie nie ujawnił żadnych szczegółowych wyników badań. Co więcej, często atakował Joe Bidena, zarzucając mu, że ze względu na wiek nie nadaje się na prezydenta. Gdy temat zdrowia stał się kluczowym punktem debaty, Kamala Harris opublikowała swój raport medyczny i zaapelowała, by Trump zrobił to samo.
W najbliższych tygodniach świat z uwagą będzie śledził informacje na temat zdrowia Donalda Trumpa – i tego, czy będzie w stanie pełnić obowiązki prezydenta przez całą kadencję.