Możesz długo walczyć bólem rwy kulszowej, a wystarczy kilka szybkich ćwiczeń. Wykonuj codziennie i zapomnij o bólu

Często słyszymy, jak ważne jest podejmowanie aktywności fizycznej. Jedną z jej form jest rozciąganie.

Mimo tego, że czynność ta nie jest lubiana przez wszystkich, to powinna być wykonywana z wielu względów. Dzięki temu zwiększymy elastyczność mięśni, powiększymy zakres wielu ruchów i złagodzimy stany zapalane w organizmie.

W naszym ciele występuje wiele nerwów, które przekazują informacje, odpowiadające za odbieranie bodźców zewnętrznych oraz odczuwanie bólu. Jednym na najdłuższych nerwów jest nerw kulszowy.

Rozpoczyna się on w kręgosłupie i biegnie przez biodro, pośladek, udo, aż do stopy. Napięcia, sztywność w mięśniach, kontuzje i siedzący tryb życia mogą powodować ucisk tego nerwu, co w konsekwencji powoduje powstawanie bólu w pośladku i kostce.

Można temu zapobiec, wykonując regularnie kilka ćwiczeń. Poniżej ich opis. 

1. Rozpoczynamy w pozycji leżącej na plecach. Głowę kładziemy na poduszce lub wałku. Nogi uginamy w kolanach. Nasze stopy powinny znajdować się na ziemi. Następnie przyciągamy jedno kolano do klatki piersiowej i chwytamy obiema rękoma, rozciągając nogę w górę.

Jedno powtórzenie tego ćwiczenia powinno trwać ok. 30 sekund. Potem wracamy do pozycji wyjściowej i na zmianę wykonujemy kilka powtórzeń na każdą nogę.

2. Kolejne ćwiczenie rozpoczynamy podobnie od pozycji leżącej na plecach. Podkładamy poduszkę lub wałek pod głowę. Ręce układamy na kolanach wyprostowanych nóg i powoli przyciągamy do klatki piersiowej.

Pozycję tę utrzymujemy 30 sekund. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie 3 razy.

3. Trzecie ćwiczenie rozpoczynamy także w pozycji leżącej na plecach. Uginamy nogi w kolanach tak, aby stopy leżały na podłodze. Unosimy jedną nogę i krzyżujemy na drugiej w taki sposób, aby kostka nogi unoszonej leżała na kolanie nogi, którą opieramy na ziemi.

Następnie zaplatamy ręce pod kolanem, na udzie i unosimy obie nogi, podciągając je w stronę klatki piersiowej. W tej pozycji powinniśmy czuć, że rozciągamy mięśnie. Pozycję utrzymujemy przez 30 sekund i powtarzamy na drugą nogę. Ćwiczenie wykonujemy 3 razy.

4. Klękamy i opieramy się dłońmi o podłogę. Kolana powinny znajdować się na linii bioder. W takiej pozycji wykonujemy łuk, wypychając kręgosłup, spinając mięśnie brzucha i kierując głowę w dół.

Następnie przechodzimy na odwróconego łuku, opuszczając plecy i kierując głowę ku górze. Ćwiczenie wykonujemy ok. 10 – 12 razy.

5. Ćwiczenie rozpoczynamy od leżenia na brzuchu. Dłonie opieramy o podłogę. Kolana zginamy i chwytamy rękoma. Powtarzamy kilka razy.

6. Ostanie ćwiczenie rozpoczynamy od leżenia na plecach z ugiętymi kolanami. Ręce rozkładamy w kształt litery T i kładziemy na podłodze.

Opuszczamy kolana w lewą stronę i wytrzymujemy w tej pozycji ok. 30 sekund. Następnie przekładamy kolana na prawą stronę. Ćwiczenie powtarzamy ok. 3 razy na każdą stronę.

Ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, zaczynając od rozgrzewki. Dzięki temu lepiej przygotujemy swoje mięsnie do pracy.

Regularnie wykonywanie tego zestawu ćwiczeń z pewnością uśmierzy ból i zapobiegnie innym schorzeniom układu kostno- mięśniowego.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!