Dlaczego warto użyć octu podczas prania. Radzi sobie lepiej niż sklepowe chemikalia. Poznaj sposób.

Częste pranie to codzienność, a Ty wciąż obawiasz się silnych środków chemicznych? Na szczęście znam rozwiązanie. Sprawdź w jakich sytuacjach na ratunek przyjdzie Ci ocet!

Często spotykasz się z opinią, że chemiczne środki czystości, od których aż roi się na sklepowych półkach szkodzą zdrowiu. I rzeczywiście tak jest. Niejednokrotnie toksyczny skład danego proszku do prania aktywuje alergeny, wykazuje negatywny wpływ na skórę, a nawet powoduje zaburzenia w organizmie.

Mając na uwadze dobro swoje i swoich najbliższych szukasz innych alternatyw, które bez uszczerbku na zdrowiu pomogą Ci uzyskać równie udany efekt. Dzisiaj zaprezentuję kilka trików, które od lat stosuję u siebie w domu, a w których moim największym sprzymierzeńcem jest ocet.

Ocet w pralni

Podczas prania ocet okazuje się być niezwykle przydatny. Oto kilka powodów, dla których powinnaś zacząć stosować go już od dziś:

Po pierwsze możesz zapomnieć o blaknięciu tkanin, ponieważ stosując ocet sprawisz, że Twoje ubrania zachowają niezmiennie intensywny kolor. Pozostając przy kolorze ocet pozwoli zachować lub przywróci dawną śnieżną biel pościeli, obrusom, czy bieliźnie. Dodając go do prania bądź pewna, że poradzi sobie z najbardziej upartymi cząsteczkami brudu.

Innym, równie istotnym pozytywem jest to, że ocet wpływa zmiękczająco na prane materiały. Odtąd Twoje ręczniki, pościel i ubrania będą mięciutkie i przyjemne w dotyku. Trzecią zaletą stosowania octu podczas prania jest fakt, że dzięki niemu tkaniny nie elektryzują się.

Ocet okazuje się być również doskonałym odplamiaczem. Pozbędziesz się trudnych do sprania zabrudzeń, a przy okazji sporo zaoszczędzisz nie musząc wydawać pieniędzy na drogie środki do wywabiania plam.

Choć ocet sam w sobie nie pachnie przyjemnie i może odstraszać to jako pogromca zapachu stęchlizny sprawdza się znakomicie. W przypadku nieświeżych, wilgotnych ubrań, czy odzieży używanej radzi sobie świetnie.

Wróćmy jeszcze na moment do koloru. Ocet ma jeszcze jeden ciekawy walor. Stosując go do prania nie musimy obawiać się mieszania ubrań o różnej kolorystyce, ponieważ zapobiega on farbowaniu tkanin. Wystarczy je w nim wcześniej namoczyć.

Oprócz prania ocet doskonale działa na samą pralkę. Wlany co jakiś czas bezpośrednio do bębna pralki pozbywa się z łatwością osadzającego się kamienia, pleśni oraz bakterii, a także usuwa nieprzyjemne zapachy.

Dawkowanie

Poznaliśmy już szereg zastosowań octu, pomocnych podczas prania. Pozostała jeszcze kwestia odpowiednich proporcji, które zapewnią oczekiwany efekt. Najczęściej ocet stosuje się w dwóch różnych dawkach, 100 i  200 ml.

Tę mniejszą porcję stosujemy, kiedy ocet ma za zadanie wybielić plamę, zadziałać antystatycznie, zachować intensywność kolorów lub zniwelować nieprzyjemny zapach. W przypadku bardziej uporczywych plam, tudzież zabezpieczania bębna pralki przed kamieniem i bakteriami będzie to 200 ml. W zależności od zastosowania wlewamy ocet do przegródki na proszek lub bezpośrednio do bębna pralki.

Myślę, że po przeczytaniu tych porad ocet stanie się Twoim stałym pomocnikiem podczas prania. Pamiętaj jednak, że są tkaniny, które źle znoszą kontakt z octem, jak np. jedwab, skóra, szyfon, aksamit czy wszelkie koronki. Jednak dzięki jego wszechstronnym możliwościom z pewnością zaczniesz z niego częściej korzystać.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!