Zafarbowane ubrania da się uratować, potrzebujesz jedynie parę liści laurowych.

Wystarczy chwila nieuwagi i przypadkowe wrzucenie do bębna z białym praniem np. czerwonej skarpetki, aby rzeczy w pralce zafarbowały i zmieniły kolor z białego na pastelowy. Jak uratować białe ubrania, które zabarwiły się podczas prania? Oto najlepsze domowe sposoby, które zawsze działają.

Jak uratować zafarbowane białe pranie? Trzy domowe triki lepsze niż wybielacz

Wyjaśniamy, co zrobić, aby odbarwić zafarbowane białe pranie.

Zafarbowane białe pranie

Włożyłeś do pralki białe ubrania, a po wyjęciu okazało się, że są teraz seledynowe lub różowe? Prawdopodobnie podczas segregacji odzieży, razem z jasnymi ubraniami wrzuciłeś coś o intensywnym kolorze, co puściło barwnik i zafarbowało inne rzeczy.

Najbardziej farbują nowe ubrania o intensywnych kolorach, które jeszcze nie były prane, np. bielizna, podkoszulki czy jeansy. Nagromadzone w nich barwniki uwalniają się pod wpływem wody i zabarwiają inne tkaniny na niepożądany odcień.

Jak uratować zafarbowane białe pranie? Domowe sposoby

Nie panikuj, jeśli twoje białe ubrania po praniu zmieniły kolor. Możesz je jeszcze uratować! Najpierw znajdź „winowajcę” i odłóż go do ponownego prania z podobnymi kolorami lub wysusz. Następnie dokładnie sprawdź każdą białą rzecz pod kątem odbarwień i plam. Wszystkie zafarbowane rzeczy przeznacz do kolejnego prania.

Jak odbarwić zafarbowane rzeczy w praniu?

Przedstawiamy metody z wykorzystaniem detergentów sklepowych oraz naturalnych substancji dostępnych w każdym domu.

Metoda z wybielaczem:

Włóż do pralki zafarbowane ubrania. Oprócz standardowego detergentu dodaj wybielacz tlenowy, który usuwa plamy, wybiela i rozjaśnia pranie. Można go stosować do większości ubrań, z wyjątkiem tych z jedwabiu. Po praniu sprawdź, czy plamy zniknęły. Jeśli nie, namocz je w misce z wybielaczem i po chwili ponownie wypierz. Po dwukrotnym praniu i namaczaniu w wybielaczu powinny odzyskać biel.

Metody naturalne:
  • Soda lub proszek do pieczenia — substancje te wybielają tkaniny, dlatego stosuje się je również do prania firan czy obrusów. Do pralki, oprócz detergentu, dodaj pół opakowania sody oczyszczonej lub dwa opakowania proszku do pieczenia, działają jak naturalny odplamiacz.
  • Liść laurowy — ta przyprawa ma właściwości wybielające. Napełnij wodą duży garnek, wrzuć garść liści laurowych i doprowadź do wrzenia. Po zagotowaniu wyłącz płytę i poczekaj, aż mikstura ostygnie. Możesz dodać łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Zanurz zafarbowane ubranie na około 4 godziny, wyciśnij, a następnie wypierz w standardowym cyklu.
  • Sok z cytryny — działa jak naturalny wybielacz i odplamiacz. Pokrój cytryny na grube plasterki, ułóż w misce i zalej ciepłą wodą. Dla lepszego efektu możesz dodać kilka kropel wody utlenionej. Włóż zafarbowane ubrania na godzinę, wypłucz je i wypierz w pralce. Ubrania znowu będą śnieżnobiałe!

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!