W czasie uroczystego podpisania umowy dotyczącej budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej padły wyjątkowe słowa skierowane do Polaków. Przekazał je sekretarz ds. energii USA, Christopher Wright, tuż przed podpisaniem dokumentów.
Donald Trump o relacjach z Polską
Christopher Wright podkreślił, że prezydent Donald Trump darzy ogromnym szacunkiem Polskę i jej obywateli.
„Jedna z moich pierwszych zagranicznych wizyt była w Polsce, ponieważ bardzo cenię sobie relacje między Polską a USA, podobnie jak prezydent Donald Trump bardzo ceni naszą przyjaźń. Przesyła najserdeczniejsze pozdrowienia dla Polaków i Polek, dla polskiego społeczeństwa i gospodarki. Będziemy zawsze opierać nasze relacje na przyszłości” – powiedział Wright.
Budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce
W poniedziałek podpisano umowę pomostową EDA (Engineering Development Agreement) pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a Konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Dokument dotyczy współpracy przy budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce z zastosowaniem technologii AP1000 firmy Westinghouse.
Nowa elektrownia powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Budowa ma ruszyć w 2028 roku, a pierwszy blok energetyczny ma rozpocząć eksploatację w 2036 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 60,2 miliarda złotych.
Dlaczego elektrownia powstaje właśnie w Polsce?
Christopher Wright zwrócił uwagę, że wybór Polski nie jest przypadkowy:
„To efekt wyjątkowych relacji polsko-amerykańskich, zarówno między narodami, jak i rządami. Będzie to wspólne przedsięwzięcie, które zapewni Polsce energię na wiele lat i otworzy drogę do dalszej współpracy w zakresie energetyki jądrowej w Europie” – wyjaśnił Wright.
Korzyści dla gospodarki
Skala projektu ma ogromne znaczenie dla obu krajów – zarówno Polski, jak i USA. Wright poinformował, że inwestycja stworzy dziesiątki tysięcy miejsc pracy w obu państwach.
Budowa elektrowni atomowej to krok milowy dla polskiego sektora energetycznego i wyraźny sygnał wzmacniający współpracę polsko-amerykańską na dekady.