Grzegorz Braun wywołał skandal w Jedwabnem. „Prokuratura nie będzie się certolić z tym zadymiarzem”
Grzegorz Braun podczas rocznicy tragedii w Jedwabnem
W czwartek 10 lipca 2025 roku Grzegorz Braun pojawił się na obchodach 84. rocznicy tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. To miejsce pamięci mordu dokonanego w 1941 roku, kiedy to grupa około 40 polskich mieszkańców, przy biernej obecności niemieckich żandarmów, zamordowała co najmniej 340 żydowskich mieszkańców, paląc ich żywcem w stodole. Według informacji „Gazety Wyborczej” pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, gdzie odbywały się uroczystości, widniał baner partii Grzegorza Brauna – Konfederacji Korony Polskiej. Znajdował się na nim napis:
„Dość żydowskich kłamstw. Zbrodni w Jedwabnem 10 VII 1941 r. dokonali Niemcy. Żądamy wzmocnienia ekshumacji”.
Kontrowersyjne zachowanie polityka podczas uroczystości
Według doniesień portal „Gazeta Wyborcza” Grzegorz Braun pozował do zdjęć oraz składał podpisy na gaśnicach, które następnie wręczał swoim sympatykom. Podczas wydarzenia nazwał naczelnym rabinem Polski „szachrajem Schudrichem” oraz zablokował mu drogę podczas wyjazdu z miejsca uroczystości. W tym czasie zwolennicy europosła skandowali hasła „Wolna Palestyna! Hańba! Ekshumacja!”. Kilka minut później w okolicy interweniowała policja, próbując opanować sytuację, która wymknęła się spod kontroli.
Reakcja Lewicy i zapowiedź działań prawnych
Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska skomentowała wydarzenia w Jedwabnem, informując o podjęciu konkretnych kroków wobec europosła. Jak napisała na Twitterze:
„Jest już kolejny wniosek o uchylenie Braunowi immunitetu. Mam nadzieję, że Prokuratura Krajowa zadziała sprawnie i nie będzie się certolić z tym zadymiarzem.”
Żukowska zwróciła też uwagę, że tego samego dnia wystąpiła z zawiadomieniem do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z negowaniem zbrodni nazistowskich. Braun bowiem stwierdził w Radiu Wnet, że „Auschwitz z komorami gazowymi to niestety fake”. Polityczka podkreśliła, że takie zachowanie jest ścigane z urzędu i zagrożone grzywną lub karą pozbawienia wolności do trzech lat. Zaapelowała również do prokuratury o nadanie tej sprawie priorytetu, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec antysemityzmu i bezkarności europosła.
Kontekst historyczny i wcześniejsze decyzje prokuratury
Warto przypomnieć, że kwestia ekshumacji ofiar z Jedwabnego była już przedmiotem sporów i decyzji prokuratorskich. Prokuratura wcześniej odmówiła zgody na ponowne ekshumacje. Temat ten wywołuje wiele emocji i kontrowersji w przestrzeni publicznej i historycznej debacie nad pamięcią o wydarzeniach z 1941 roku.
Źródła informacji i fotogaleria
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w materiałach „Gazety Wyborczej”, IPN, TVP Info, wypowiedziach Anny Marii Żukowskiej, TVN24 oraz Radia Wnet. Materiał ilustrują także zdjęcia Grzegorza Brauna z wydarzenia w Jedwabnem, wykonane przez Agnieszkę Sadowską i Konrada Kozłowskiego.