Jeśli zmagasz się z problemem rwy kulszowej, wystarczy 6 szybkich ćwiczeń, by się go pozbyć

Czy zmagasz się z problemem rwy kulszowej? Doskwierają Ci bóle pleców?

Kiedy coś Cię boli, trudno przekonać się do ćwiczeń fizycznych, jednak regularne i delikatne rozciąganie może przynieść Ci wiele korzyści i załagodzić stany zapalne w ciele. Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w Twoim ciele. Ciągnie się od dolnych partii kręgosłupa, poprzez pośladek, udo, łydkę, aż do stopy.

Urazy, kontuzje, niewygodna pozycja w pracy, sztywność mięśni mogą prowadzić do ucisku na ten nerw na dowolnym jego odcinku i w rezultacie do odczuwania przez Ciebie bólu, szczególnie w okolicy pośladka i uda. Jeśli wiec spędzasz wiele czasu w wymuszonej pozycji lub odczuwasz pierwsze objawy bólu zlokalizowanego na przebiegu tego nerwu, spróbuj proponowanych przez nas ćwiczeń.

Ćwiczenia w pozycji leżącej na plecach

Ułóż się wygodnie na macie do ćwiczeń bądź dywanie. Pod głowę możesz podłożyć poduszkę lub zwinięty ręcznik. Ugnij nogi w kolanach, a stopy pozostaw płasko na podłodze. Jedno kolano przyciągnij do klatki piersiowej, obejmij rękami i bardzo powoli wyprostuj nogę do góry.

Cały etap powinien trwać około 30 sekund. Następnie równie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj kilka razy, zmieniając nogę i pamiętając o głębokim oddychaniu.

Kolejne ćwiczenie rozpocznij w tej samej pozycji leżącej z poduszką pod głową. Zgięte w kolanach nogi jednocześnie przyciągnij do klatki piersiowej i obejmij je obie rękami. Pozostań w tej pozycji około 30 sekund, następnie powoli ułóż nogi z powrotem na macie. Ćwiczenie powtórz trzy razy.

Ponownie zaczynając z pozycji leżącej z ugiętymi w kolanach nogami i stopami ułożonymi płasko na podłożu unieś powoli prawą nogę do góry. Następnie umieść stopę prawej nogi na zgiętym kolanie lewej i zapleć dłonie pod lewym udem.

Delikatnie unieś lewą nogę i przyciągnij ją w kierunku piersi, aż poczujesz lekkie rozciąganie się mięśni. Wytrzymaj w pozycji 30 sekund. Nie forsuj mięśni ponad własne możliwości. Powtórz ćwiczenie trzy razy, zmieniając nogę co powtórzenie.

Ćwiczenia w pozycji na czworaka

Ułóż się na macie w pozycji na czworaka, tak by kolana znajdowały sia pod linią bioder i wykonuj powolne ruchy kręgosłupa tzw. kocie grzbiety. Zaokrąglij plecy do góry, wciągnij brzuch i zepnij jego mięśnie, głowę skieruj do dołu.

Wytrzymaj kilka sekund, po czym przejdź do pozycji odwróconej- głowę wyciągnij do góry i spójrz w sufit, plecy ułóż w łuk. Ćwiczenie powtórz około 10 razy, pamiętając o oddechu.

Ćwiczenia w pozycji leżącej na brzuchu

To ćwiczenie dla bardziej rozciągniętych osób. Połóż się na macie na brzuchu, dłonie oprzyj o podłoże. Zegnij nogi w kolanach i spróbuj złapać stopy dłońmi. Jeśli Ci się uda, wykonaj kilka razy ruchy na boki- jakbyś była kołyską. Powtórz kilka razy.

Na koniec serii ćwiczeń połóż się znowu na plecach z poduszką pod głową. Nogi możesz pozostawić wyprostowane lub ugiąć je w kolanach. Rozłóż ręce na boki i zrelaksuj się w tej pozycji. Daj sobie odpocząć, pamiętaj o głębokim i regularnym oddechu. To doskonałe zakończenie wszelakich ćwiczeń.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!