Lepiej nie ignorować tych objawów świadczących o raku piersi – lepiej o nich wiedzieć.

Istnieje 9 objawów, które świadczą o możliwym raku piersi. Nie bagatelizuj ich!

Aktualne statystki przedstawiają, iż jedna na osiem kobiet jest szczególnie narażona na pojawienie się inwazyjnego raka piersi.

Specjaliści ze służby zdrowia prognozują, iż co roku przybywa coraz większa liczba zachorowań na raka piersi. Liczby te sięgają nawet do kilku tysięcy nowych przypadków. W przeciągu trzech ostatnich dekad nastąpiło ponad dwukrotne zwiększenie liczby zachorowań. Ocenia się, iż najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety w wieku od 50 do 69 lat.

Stosunkowo szybkie wykrycie niepokojących objawów i wizyta u lekarza, mają bardzo duże znaczenie dla życia i zdrowia danej osoby. Dlatego też, tak istotne jest poznanie objawów raka piersi, w celu wcześniejszego zareagowania.

Wyróżnia się wiele objawów, aczkolwiek istnieje 9 na, które kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę:

Guzki i grudki

Każda kobieta może sama zbadać swoje piersi. W tym celu, należy stanąć przed lustrem i przyjrzeć się dokładnie czy w kształcie piersi nie pojawiły się zauważalne zmiany. Istotnym objawem może być także przebarwiona skóra, jej nadmierne marszczenie się oraz napięcie. Jeżeli cokolwiek zwróci Twoją szczególną uwagę koniecznie, umów się na poradę do lekarza.

Brzemię pod ramieniem

W trakcie przeprowadzania badania warto również zwrócić uwagę, czy w okolicach węzłów chłonnych oraz pach nie jest odczuwalny obrzęk, bądź jakaś nieprawidłowość w budowie. Jeżeli zauważysz niepokojące obrzmienie koniecznie, umów się na wizytę do lekarza.

Wklęsła skóra

Widoczne zagłębienie w skórze, to również jeden z objawów raka piersi. Często towarzyszy temu podrażnienie. Jeżeli zauważysz takie zmiany u siebie, udaj się do specjalisty.

Zmiana fizykalna skóry dookoła sutków

Często występującym objawem raka skóry jest zmiana zachodząca w ubarwieniu. W trakcie kontroli piersi u lekarza warto zwrócić szczególną uwagę na wszelakie zmiany w barwie lub strukturze skóry wokół sutków. Takie przemiany mogą dowodzić obecnością niebezpiecznych komórek nowotworowych.

Zwiększone gruczoły

Obrzmiały czy powiększony gruczoł piersiowy oraz wszelkie inne obrzęki znajdujące się pod pachami mogą być również objawem raka piersi, czy infekcji. Nie należy ich bagatelizować. Jeżeli zauważysz taki objaw u siebie, udaj się koniecznie do lekarza.

Obrzmiała jedna pierś

Pomimo tego, iż jedna z piersi jest z reguły delikatnie większa od drugiej, to mają one i tak zbliżoną wielkość. Dzięki temu z łatwością można zauważyć nienaturalne obrzmienie jednej z piersi.

Wyciek z brodawki sutkowej

Bardzo ważnym objawem świadczącym o obecności raka piersi jest krwisty lub ropny wyciek z brodawki sutkowej. W przypadku, gdy nie jesteś w ciąży, ani nie karmisz dziecka jest to niepokojący sygnał, dlatego konieczne jest udanie się do lekarza.

Niepoprawna budowa brodawki

Zmiana wyglądu brodawki bądź jej nienaturalne zassanie do środka piersi jest również alarmującym objawem. Jak najszybciej skieruj się na badania do specjalisty, w celu wykluczenia występowania nowotworu piersi.

Częste zaczerwienienia lub, tzw. skórka pomarańczowa na skórze piersi

Podrażnienia oraz zagłębienia, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać cellulit, mogą także być symptomami towarzyszącymi rozwojowi nowotworu piersi. Jeżeli zauważysz takowe zmiany u siebie, nie zwlekaj i udaj się koniecznie do lekarza.

Wszystkie wymienione objawy mogą (ale nie muszą) świadczyć o rozwijającym się raku piersi, pojawieniu się torbiela, czy innych groźnych chorób. Przede wszystkim nie należy ich bagatelizować i skontaktować się, jak najszybciej ze specjalistą.

Pamiętaj o regularnym badaniu piersi! Jest to najbardziej skuteczny sposób na wczesne wykrycie różnych chorób piersi. Szybka reakcja może uratować Twoje życie!

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!