Okulary ochronne – do czego służą?

Obecnie większość z nas pracuje w tzw. trybie home office. Wobec tego praktycznie cały czas spędzamy przed komputerem i ekranem naszego telefonu, co jak łatwo można się domyślić, nie wpływa zbyt korzystnie na nasz narząd wzroku. Nasze oczy codziennie wręcz narażane są na gigantyczne przeciążenia i szereg niekorzystnych czynników.

Tak naprawdę, z początku nie zwracamy na to zbytniej uwagi, jednak wraz z upływem czasu możemy wyraźnie zauważyć, że ostrość naszego widzenia znacznie się pogorszyła, a my sami mamy problemy z czytaniem lub dalekim widzeniem. Wobec tego, by zapobiegać takim sytuacjom warto korzystać z okularów ochronnych. Do czego one służą i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Czym są i do czego służą okulary ochronne?

Okulary ochronne- jak sama nazwa wskazuje- służą przede wszystkim do ochrony naszego narządu wzroku. Z pewnością doskonale wiemy, że okulary mogą być również korekcyjne, które mają za zadanie niwelować wady wzroku i ułatwić nam widzenie. Niemniej jednak okulary ochronne to całkiem inne produkty. Nie posiadają one szkieł korekcyjnych, więc mogą korzystać z nich zarówno dorośli jak i dzieci, którzy nie mają wady wzroku, jednak chcą zadbać o odpowiednią osłonę oczu np. podczas pracy z komputerem.

Okulary ochronne to maksymalnie zróżnicowana grupa produktów. Wynika to z faktu, że są on chronić oczy przed innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą na nie działać w wyjątkowo niekorzystny sposób. Niektóre z nich są nawet przeznaczone do pooperacyjnej ochrony oka, inne zaś będą skutecznie blokować promieniowanie niebieskie, które emitowane jest przez ekrany naszych komputerów oraz smartfonów.

Wobec tego, jeśli zastanawiamy się, kto może z takich okularów skorzystać, wówczas można powiedzieć, że każdy, kto chce uchronić swoje oczy i cały narząd wzroku przed dysfunkcjami wynikającymi z przeciążeń i niekorzystnych warunków.

Jakie rodzaje okularów ochronnych można wyróżnić?

Wspomniane już zostało, że okulary ochronne to produkty dość mocno zróżnicowane. Wszystko bowiem zależy od tego, przed czym dane okulary mają nas chronić. Wobec tego możemy wyróżnić:

  • okulary pryzmatyczne- to okulary ochronne, które głównie polecane są osobom z problemem podwójnego widzenia- diplopii. Dodatkowo okulary te wspierają wergencje czyli ustawienia gałek ocznych oraz pomagają w korekcji zeza. Co ciekawe okulary pryzmatyczne załamują światło, jeszcze zanim dotrze ono do oka, by skierować je na odpowiednie fragmenty siatkówek.
  • okulary pooperacyjne- pooperacyjna ochrona oka jest jedną z najważniejszych kwestii. Wobec tego okulary pooperacyjne zaprojektowane zostały tak, by chronić oko po zabiegu zarówno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jak i przed innymi czynnikami zewnętrznymi.
  • okulary onf to z kolei okulary, które mają chronić pacjenta przed promieniowaniem fioletowym podczas zabiegów z wykorzystaniem lamp lub laserów.

Oczywiście powyżej wspomniane zostały tylko niektóre z rodzajów okularów ochronnych. Warto już teraz zadbać o swój wzrok, by uniknąć problemów w przyszłości.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!