Mało kobiet wie, że tę metodę antykoncepcji refunduje NFZ. Nie musisz za nią płacić

Szacuje się, że spirala antykoncepcyjna daje nam aż 99 procent skuteczności, tak więc zajście w ciążę, kiedy używamy tego rozwiązania, jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, mało która kobieta wie, że jest ona refundowana przez NFZ. I nie ma co się temu dziwić, bowiem od lat mówi się o tym, że lekarze odmawiają zakładania spirali w ramach kontraktu powołując się na klauzulę sumienia lub po prostu nie informując o możliwości wykonania zabiegu na fundusz. W zamian za to zapraszają do skorzystania z usług prywatnego gabinetu, gdzie za takie rozwiązanie trzeba będzie już zapłacić.

Motywy lekarzy

Całej sprawie postanowiła przyjrzeć się Martyna Śmigiel, która w jednym z artykułów dla „Wyborczej” przedstawiła także inne motywy, którymi kierują się lekarze. Okazuje się ,że specjaliści tłumaczą się również brakiem odpowiedniego wyposażenia, brakiem kwalifikacji czy nawet zbyt niskim kosztem za zabieg.

Pixabay

Gdzie można założyć spiralę na fundusz?

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zebrała już historie kobiet, które spotkały się z odmową wykonania zabiegu na NFZ. Statystyki w tym przypadku mówią same za siebie i pokazują, że spirala na NFZ jest coraz mniej popularna. Podczas gdy w 2016 roku na fundusz założono ją w Polsce 7,8 tys. razy, rok później było to już o 1,3 tys. mniej, a w pierwszej połowie ubiegłego roku było ich już zaledwie 1,5 tys.

Federacja przedstawiła także listę placówek, gdzie bez problemu można założyć spiralę na fundusz.

Złożyłyśmy wniosek o dostęp do informacji publicznej i uzyskałyśmy od NFZ listę placówek, które sprawozdają się z wykonania tej procedury. Zauważyłyśmy istotny spadek liczby zabiegów z roku na rok. Na Mazowszu mniej niż 10 proc. gabinetów wykonało ten zabieg więcej niż 10 razy w ciągu roku – mówi Liliana Religa z Federacji w rozmowie z „Wyborczą”

Koszt spirali antykoncepcyjnej

Kiedy mowa o zabiegu w ramach NFZ, pacjentka musi zapłacić jedynie za wkładkę, którą może kupić na receptę. Popularna Mirena kosztuje bowiem 600 złotych i wystarcza na 5 lat użytkowania.

Dlaczego więc lekarze coraz rzadziej decydują się na założenie spirali w ramach kontraktu? Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Okazuje się, że NFZ zwraca gabinetowi za jeden zabieg założenia spirali 93 zł. Koszt zabiegu w prywatnym gabinecie waha się natomiast między 400 a nawet 1800 zł. Różnica jest więc kolosalna.

Wikimedia Commons

Co zrobić, kiedy lekarz odmówi zabiegu na NFZ?

Krótkiej, a zarazem satysfakcjonującej odpowiedzi na to pytanie udzielił Religa w rozmowie z „Wyborczą”.

Zachęcamy, by kobiety żądały odmowy na piśmie z uzasadnieniem, a następnie złożyły skargę do wojewódzkiego oddziału NFZ z kopią odmowy. Gotowy wzór skargi można pobrać z naszej strony federa.org.pl/wkladki

Mało która kobieta korzysta jednak z takiego rozwiązania. Większość osób boi się wymuszać na lekarzach czegokolwiek, a tym samym woli zapłacić i iść do prywatnego gabinetu. Stąd też pojawiło się przekonanie, że spirala antykoncepcyjna nie jest refundowana przez NFZ.

Wikipedia

Kwalifikacja do zabiegu

Oczywiście nie można przy tym wszystkim trafić zdrowego rozsądku. Oznacza to, że założenie spirali nie jest zabiegiem wykonywanym tylko i wyłącznie na życzenie pacjentki. Głos w tej sprawie zabrał Zygmunt Maćkowiak, ginekolog i zastępca dyrektora Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Poznaniu w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Przyznaję, że jeśli ktoś wchodzi do gabinetu i od razu żąda założenia wkładki, to mogę taką pacjentkę wyprosić, ale nie dlatego, że nie wykonuję tych usług w ramach ubezpieczenia… Zanim zostanie podjęta decyzja o założeniu wkładki, muszę najpierw pacjentkę zbadać. Minimum to przeprowadzenie badania ginekologicznego, podczas którego ocenia się budowę pacjentki, zrobienie USG i wykonanie cytologii. Żaden lekarz nie weźmie na siebie takiej odpowiedzialności, żeby przeprowadzić zabieg, bo założenie wkładki jest zabiegiem, bez spełnienia określonych warunków

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wam przynajmniej trochę wątpliwości dotyczące spirali antykoncepcyjnej. Podsumowując pamiętajcie, że zabieg założenia jest refundowany przez NFZ.

Źródło: mamadu.pl | Fotografie: google.comyoutube.com

Tekst pochodzi z: popularne.pl

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!