Magiczne Triki na Olśniewającą Biel Firanek – Sprawdź Te Domowe Sposoby.

Przygotuj swoje firanki na Wielkanoc – domowy sposób na nieskazitelną biel

Zbliżająca się Wielkanoc sprawia, że biel firanek staje się priorytetem. Wiszące w oknach firany często tracą swój blask, żółknąc lub szarzejąc. Zanim sięgniesz po chemiczne detergenty, wypróbuj ten prosty, domowy sposób na pranie firanek, który przywróci im olśniewającą biel.

Namaczanie przed praniem

Przed umieszczeniem firanek w pralce, namocz je przez godzinę w ciepłej wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza. To prosty krok, który w połączeniu z odpowiednią mieszanką sprawi, że Twoje firanki będą bieluteńkie.

Fot.123RF.com/ henadzipechan

Jak wybielić firanki domowym sposobem – 4 nietypowe sposoby

Poszarzałe i pożółkłe firanki mogą zepsuć wygląd każdego wnętrza. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby, które przywrócą im biel i elegancję:

1. Soda oczyszczona i mydło marsylskie

Do wody dodaj mydło marsylskie i 5 łyżek sody oczyszczonej. Przykryj naczynie folią spożywczą i wystaw na słońce. Po dwóch godzinach wypłucz firanki i namocz je na 15 minut w wodzie z mydłem marsylskim. Następnie wypłucz i wysusz.

2. Proszek do pieczenia i mydło marsylskie

To sprawdzony sposób naszych babć. Najpierw wypierz firany w mydle marsylskim ręcznie lub na delikatnym cyklu prania w pralce. Następnie namocz je w gorącej wodzie z proszkiem do pieczenia przez dwie godziny. Po przepłukaniu, możesz je powiesić.

3. Mydło marsylskie i cytryna

Cytryna ma właściwości wybielające. Do letniej wody dodaj sok z wyciśniętej cytryny i pozostaw firanki na pół godziny. Następnie wypierz je w wodzie z mydłem marsylskim.

4. Ocet i sól kuchenna

Ocet idealnie nadaje się do wybielania firan z tworzyw sztucznych. Dodaj do 10 litrów wody cztery łyżki soli kuchennej i dwie szklanki octu. Namaczaj firanki przez kilka godzin, a potem wypierz ręcznie lub w pralce. Do płukania również możesz dodać ocet.

Dlaczego firanki robią się żółte i szare?

Firanki narażone są na działanie wielu czynników: promienie słoneczne, smog, pyłki, dym papierosowy, kurz i opary kuchenne. Te elementy sprawiają, że tracą one swój blask. Aby temu zapobiec, warto regularnie trzepać firanki, przemywać je wilgotną gąbką oraz przechowywać w odpowiednich warunkach, np. w ciemnym i suchym miejscu.

Jak dbać o firanki, aby zachowały biel

Najlepiej zapobiegać żółknięciu firanek poprzez częste pranie – zaleca się robić to co trzy miesiące. Dzięki temu, firanki będą czyste i jasne, a ich pranie będzie łatwiejsze. Przy przechowywaniu używaj niebieskiego papieru, który pomoże utrzymać ich biel, a zamiast plastikowych pojemników wybieraj przewiewne szafy, kosze lub kartony.

Dzięki tym prostym metodom Twoje firanki będą olśniewać bielą przez cały rok!

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!