Już nie kupuje liści laurowych w sklepie – rosną na moim parapecie! Oto sposób na uprawę drzewka

Liście laurowe znaleźć można w niemal każdej kuchni To bardzo uniwersalna przyprawa bez której nie obędzie się zupa ogórkowa, bigos, bitki wołowe czy aromatyczny bulion.

Ale liście drzewka laurowego towarzyszą ludziom od bardzo dawna. To z nich przygotowywano wieńce dla zwycięzców igrzysk w starożytnej Grecji.

Chociaż suszone liście laurowe można kupić w niemal każdym sklepie spożywczym to czy nie byłoby wspaniale samodzielnie je sobie wyhodować? Zwłaszcza, że uprawa drzewka laurowego nie jest skomplikowana!

Jak przygotować sadzonkę drzewka laurowego?

Można oczywiście kupić małe drzewko albo ukorzenioną sadzonkę. Można je znaleźć w większości sklepów ogrodniczych.

Można również kupić nasiona samodzielnie i wyhodować własną roślinkę. Jest to sposób zdecydowanie bardziej pracochłonny, wymagający nieco zabiegów pielęgnacyjnych oraz trochę czasu – jednak na pewno da nam większą satysfakcję!

Zakupione nasiona należy w pierwszej kolejności pozbawić ewentualnych szkodliwych mikroorganizmów. W tym celu zanurzamy je na kilka dni w roztworze nadmanganianu potasu. Kryształki nadmanganianu kopisz bez problemy w aptece – wystarczy dodać kilka kryształków do poł szklanki wody.

Następnie nasiona należy wyjąć i zawinąć w gazę, którą należy utrzymywać wilgotną, aż do pojawienia się kiełków. Jeśli nasionka wykiełkują, trzeba je niezwłocznie posadzić w doniczce.

Odpowiednia będzie zwykła uniwersalna gleba ogrodnicza, ale jeszcze lepiej roślinka będzie się czuła w specjalnej glebie do uprawy sukulentów. Nasionko należy posadzić na głębokości 1 cm i podlewać 1-2 razy w tygodniu.

Jak pielęgnować drzewko laurowe?

Trzeba pamiętać, że podlewanie powinno być częstsze latem, zimą wystarczy raz w tygodniu. Podlewamy zawsze ciepłą wodą. 

Drzewko laurowe lubi niezbyt intensywne nasłonecznienie i umiarkowane temperatury. Idealna byłaby temp. ok 20o latem i 10-15o zimą. Drzewko należy nawozić raz w tygodniu, najlepiej nawozem do sukulentów lub ogólnego przeznaczenia.

Wiosną i latem roślinę można wystawić na taras, balkon lub do ogrodu, należy jednak pamiętać, aby nie narażać jej na zbyt silne nasłonecznienie.

Liście pozyskiwane są zazwyczaj w czwartym roku po posadzeniu, późną jesienią, aż do końca grudnia. Powinno się je przycinać łącznie z gałązkami. Gałązki łączymy w pęczki i suszymy w przewiewnym miejscu. Kiedy wyschną, można oddzielić pojedyncze liście i zapakować je do szczelnych słoiczków.

Kiedy twoje drzewko dorośnie do wysokości pól metra, będzie można skrócić jego koronę o połowę.  Zabieg ten można powtarzać przy okazji pozyskiwania liści, co roku.

Spróbuj wyhodować własne listki laurowe! Własne zbiory to prawdziwa satysfakcja.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!