Kilka ważnych informacji jak prawidłowo siać koperek, aby wyrósł bujny.

W upalne dni, ciężko wyobrazić sobie obiad bez zapachu świeżego koperku. Nadaje on typowo letnim posiłkom: młodym ziemniaczkom, czy surówce z młodych warzyw, niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Zasiałeś koperek wczesną wiosną i już go zebrałeś. To bardzo dobrze! Ale gdy zasiejesz koperek nawet w połowie lata, zdążysz go zebrać jeszcze jesienią. Pozwoli Ci to dłużej rozkoszować się jego smakiem. Oto najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę siejąc koperek w lipcu.

Odpowiedni siew koperku w lipcu – najważniejsze aspekty

Dobrze przystosowana gleba

W pierwszej kolejności zadbaj odpowiednie stanowisko dla kopru. Najlepsze będzie miejsce jak najbardziej nasłonecznione. Przez zasianiem dobrze nawieźć glebę nawozem (najlepszy będzie ten organiczny: humus lub kompost). Unikaj natomiast nawozów wapiennych.

Odpowiednie przygotowanie nasion

Nasiona do siewu zacznij przygotowywać już 2 dni wcześniej. Ułóż je na gazie lub bawełnianej szmatce, po czym zamocz w wodzie. Wodę wymieniaj mniej więcej 3 razy na dobę. Po takim zabiegu nasiona zasiane w glebie, wykiełkują po około tygodniu. W przeciwnym razie, będziesz musiał czekać na pierwsze pędy nawet przez 2 tygodnie.

Odpowiedni siew

Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie otworów w ziemi. Muszą mieć one około 3 cm głębokości, a najlepsza odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimum 25 cm. Ważne jest również odpowiednie sąsiedztwo innych warzyw. Koperkowi będzie odpowiadać stanowisko obok sałaty, rzodkiewki, a także cebuli.

Przerzedzanie

Po wykiełkowaniu pierwszych pędów, ważne jest aby usunąć ich nadmiar. Tę czynność należy powtórzyć po podlewaniu lub deszczu. Młode pędy nie mogą mieć za ciasno, aby w odpowiednim tempie rosnąć. Pędy należy przerzedzić, gdy zauważymy na nich 3-4 liście. Najbardziej odpowiednia odległość między pozostałymi pędami wynosi 3-5 cm.

Siew i uprawa koperku podczas lata, to nie zadanie przeznaczone tylko dla doświadczonych ogrodników. Każdy jest sobie w stanie z tym poradzić. Wystarczy regularnie dbać o stan gleby, nawilżać, a jeśli zajdzie taka potrzeba nawieźć azotem.

Powodzenia!

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!