Kamery w Watykanie uchwyciły ten gest. Prezydent Karol Nawrocki przy grobie św. Jana Pawła II
Watykan stał się miejscem wyjątkowej wizyty polskiej delegacji państwowej. Karol Nawrocki, prezydent RP, wraz z małżonką Martą Nawrocką oddali hołd św. Janowi Pawłowi II. Uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ odbyła się w rocznicę urodzin papieża.
Obchody 106. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Bazylice św. Piotra
Wczesnym rankiem 18 maja 2026 roku para prezydencka pojawiła się w Bazylice św. Piotra. Celem wizyty było uczczenie 106. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, czyli Jana Pawła II. Prezydent złożył biało-czerwony wieniec przed grobem świętego. Ze skupieniem uklęknął przed ołtarzem i starannie ułożył wstęgi na wieńcu, trzymając je obiema rękami. Był to wzruszający i symboliczny gest, który zarejestrowały kamery.
Następnie para prezydencka odmówiła modlitwę w intencji ojczyzny, pozostając przez chwilę w milczeniu i skupieniu. Oficjalne nagranie udostępnione przez Vatican News PL pokazuje moment składania kwiatów oraz znak krzyża wykonywany przez prezydenta i jego małżonkę. Ceremonia odbyła się w obecności duchownych oraz licznych przedstawicieli mediów, którzy dokumentowali to państwowe wydarzenie w Rzymie.

Biskup polowy Wojska Polskiego wzywa do pokoju i miłości do ojczyzny
Podczas oficjalnej modlitwy w bazylice przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Hierarcha wezwał zgromadzonych do budowania pojednania i wzajemnej miłości do ojczyzny. Zwrócił się również z osobistą prośbą do patrona dnia:
Święty Janie Pawle, pomóż nam kochać to, co ojczyste. Nasze korzenie, historię, kulturę i ziemię, z której wyrośliśmy.
Na zakończenie modlitewnej części uroczystości Polacy obecni w świątyni wspólnie zaśpiewali religijną pieśń patriotyczną „Boże, coś Polskę”.
Poranna msza święta i mowa o godności człowieka
Korespondenci ks. Paweł Rytel-Andrianik i Wojciech Rogacin przekazują, że przed wizytą prezydenckiej pary w Watykanie odbyła się msza święta w języku polskim. Liturgii przewodniczył biskup Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie. Kazanie wygłosił ks. Paweł Ptasznik, kierujący Watykańską Fundacją Jana Pawła II i wieloletni współpracownik papieża.
W homilii podkreślił, że pontyfikat Karola Wojtyły był niezwykle ważnym darem dla współczesnego świata. Zmarłego papieża określił jako stróża godności człowieka, rodziny oraz fundamentalnych wartości społecznych. Wartości te pozostają drogowskazem i inspiracją dla obecnych oraz przyszłych pokoleń.
Wielbimy Pana, bo w naszym skomplikowanym świecie dał nam strażnika godności każdego człowieka, strażnika rodziny, strażnika życia i wszystkich niezbywalnych wartości ludzkich i społecznych – mówił ks. Paweł Ptasznik.