Kilka ćwiczeń od fizjoterapeuty na rwę kulszową. Dzięki tym ćwiczeniom zapomnisz o bólu pleców

Rwa kulszowa to dość częsta przypadłość w tych czasach. Schorzenie jest bardzo bolesne.

Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w naszym ciele. Rozciąga się od dołu kręgosłupa poprzez pośladek, udo aż do stóp.

Objawy rwy kulszowej:

  • Silny ból odczuwany jest w dolnej części pleców, na wysokości pośladków
  • Znaczne osłabienie siły mięśniowej w nodze, niemożność uniesienia stopy, ból w kolanie
  • Zaburzone czucie w nodze/stopie
  • Ból ma charakter skurczowy, kłujący

Żeby ulżyć sobie w ataku rwy kulszowej, oprócz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych warto skorzystać z różnych ćwiczeń rozciągających. Zaproponuje 8 ćwiczeń jogi, które przyniosą ulgę w bólu.

1. Stopa na krześle

Połóż jedna stopę na krześle, a dłoń przeciwnej ręki oprzyj grzbietem o kolano. Drugą rękę oprzyj na biodrze. Wypchnij biodra do przodu i obróć górną część ciała. Przytrzymaj 30 sekund. To samo powtórz z drugą nogą.

2. Dociskanie kolan

Połóż się na twardej powierzchni na plecach. Przyciągnij jedną nogę za kolano do klatki piersiowej bez odrywania ramion od podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji około 15 sekund. Powoli opuść nogę na podłoże i to samo powtórz z drugą nogą.

3. Kolana z boku

Połóż się na twardej powierzchni na plecach. Ręce rozłóż na podłodze prostopadle do ciała. Nie odrywając ramion zegnij nogi w kolanach i odwróć je na bok dokonując skrętu tułowia. Pozostań w tej pozycji około 1 minutę. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz czynność w drugą stronę.

4. Skręt w pozycji leżącej

Połóż się na plecach na twardej powierzchni. Ręce rozłóż prostopadle do ciała. Prawe kolano unieś pod kątem 90 stopni. Lewą ręką odciągnij je w bok, na lewą stronę. Głowę i tułw skręć w prawą stronę. Nie odrywaj ramion od podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji około 30 sekund. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz czynność z drugą nogą.

5. Pozycja dziecka

Uklęknij, plecy proste. Rozstaw kolana trochę szerzej niż biodra. Wyciągnij ręce przed siebie. Opuść pośladki jak najbliżej pięt. Dłonie oprzyj o podłoże przed sobą. Wytrzymaj kilka minut w tej pozycji.

6. Wykrok obrócony

Ta pozycja po mimo, że wydaje się skomplikowana jest bardzo skuteczna. Pomaga otworzyć biodra. Przyjmij pozycję wykroczną – zrób krok do przodu, nogę, która jest z przodu ugnij w kolanie, noga z tyłu musi pozostać prosta, oprzyj się na palcach. Skręć tułw w kierunku nogi, która jest z przodu, łokieć przeciwnej ręki oprzyj o zewnętrzna część kolana, dłonie złóż jak do modlitwy. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Powtórz z drugą nogą.

7. Skręt podczas siedzenia

Usiądź z nogami wyprostowanymi przed sobą. Zegnij obie nogi w kolanach. Kolano lewej nogi oprzyj na ziemi, stopa niech dotyka prawego pośladka. Prawa nogę przełóż nad lewą, oprzyj płasko na ziemi. Stopa musi dotykać lewego uda. Prawą dłoń oprzyj płasko na ziemi za plecami. Łokieć lewej dłoni oprzyj o zewnętrzną stronę prawego kolana. Odciągnij głowę do tyłu. Pozostań w tej pozycji 30 sekund. Powtórz w drugą stronę.

8. Plecy kota

Przyjmij pozycję „na czworaka”. Zwróć uwagę na to, żeby plecy były proste. Następnie zegnij plecy, podnosząc klatkę piersiową i unieś głowę do góry. Weź głęboki wdech i przytrzymaj przez 10 sekund. Wydychając powietrze wróć do pozycji wyjściowej jednocześnie przyciągając brodę do klatki piersiowej i przykucnij. Wytrzymaj 10 sekund. Powtórz to ćwiczenie przez około 2 minuty.

Regularne wykonywanie tych ćwiczeń zapobiegnie kolejnym atakom rwy kulszowej.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!