Samodzielne rozmnażanie storczyków za pomocą liścia. Instrukcja jak to się robi krok po kroku

Moda na storczyki zawitała do naszego kraju już kilkanaście lat temu. Kwiat ten często jest wręczany w prezencie i na specjalne okazje, gdyż jego wygląd jest niezwykle piękny i elegancki.

Jeśli tak jak ja uwielbiasz te piękne kwiaty doniczkowe, mam dla Ciebie sposób jak je rozmnażać we własnym domu. Na prawdę nie jest to zbyt skomplikowane, przekonaj się sama.
Czy można rozmnażać orchideę z jednego liścia?

W rzeczywistości liść storczyka nie jest przystosowany do samodzielnego rozmnażania. Na blaszce liściowej nie ma punktów wzrostu, na których powinny tworzyć się korzenie. Ale te punkty wzrostu storczyków znajdują się na pniu. Dlatego do rozmnażania storczyka w ten sposób potrzebny będzie liść z niewielką częścią łodygi.

Zanim zaczniesz hodować orchideę z liścia, przygotuj niezbędne narzędzia. Będziesz potrzebowała sekator ogrodowy. Im jest ostrzejszy, tym lepiej. Zaopatrz się również w plastikowy pojemnik, przefiltrowaną wodę oraz następujące nawozy: formujący korzenie, węgiel aktywny, pastę cytokininową lub kwas bursztynowy.

Liść który ma być przeznaczony na sadzonkę, można usunąć tylko ze zdrowej i dojrzałej rośliny. Przede wszystkim użyj ostrych nożyc lub sekatora do przycinania, aby oddzielić liść wraz z kawałkiem łodygi. Teraz susz liść po ścięciu przez 8 godzin.

Następnie nasmaruj miejsce powstawania przyszłych korzeni „Kornevinem” (nawozem formującym korzenie). 1 tabletkę węgla aktywnego rozpuść w szklance wody. Umieść liść w przygotowanym roztworze.

Możliwe jest również stymulowanie wzrostu korzeni za pomocą kwasu bursztynowego. Aby to zrobić, rozpuść 1 tabletkę kwasu bursztynowego w szklance ciepłej wody. Umieść liść w roztworze.

Choć formowanie nowych korzeni zajmie trochę czasu, jest to efekt wart włożonego wysiłku. Powodzenia!

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!