Dwa lata nie byliśmy na wsi, na której mąż ma działkę i domek letniskowy. W końcu tam pojechaliśmy i okazało się, że ktoś tam mieszka….
Minęły dwa lata, odkąd ostatni raz byliśmy na naszej działce na wsi. Domek letniskowy, pełen wspomnień, czekał na nas, a przynajmniej tak myśleliśmy. Kiedy życie w mieście zaczęło nas przytłaczać, marzyliśmy o powrocie na naszą małą oazę spokoju. Byliśmy pewni, że wszystko zastaniemy tak, jak je zostawiliśmy – spokojne, ciche, zanurzone w naturze. Ale to, co zobaczyliśmy po przyjeździe, zaskoczyło nas bardziej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.
Niespodziewani mieszkańcy
Kiedy skręciliśmy na znajomą ścieżkę, od razu poczuliśmy, że coś jest nie tak. Na podjeździe stał obcy samochód. Brama, którą zawsze starannie zamykaliśmy, była uchylona. Z wnętrza domu dobiegały rozmowy, a przez okno zauważyłam, jak ktoś przemyka po kuchni. Serce zaczęło mi bić szybciej.
„Co tu się dzieje?” – spytałam, zerkając niepewnie na męża. Oboje czuliśmy dziwne napięcie.
Weszliśmy na podwórze, a wtedy drzwi domu otworzyły się gwałtownie. Przed nami stanęła kobieta w średnim wieku, za którą dostrzegłam kilka dzieci. Kobieta wyglądała na przerażoną.
„Co wy tu robicie?” – zapytał mąż, starając się zachować spokój, choć w jego głosie dało się wyczuć irytację.
Kobieta spuściła wzrok. „Nie wiedzieliśmy, że tu wrócicie” – odpowiedziała cicho.
W poszukiwaniu odpowiedzi
„Jak to wrócimy? To nasz dom!” – zawołałam, czując, jak zaczyna narastać we mnie gniew. „Co wy tu w ogóle robicie? Kto wam pozwolił tu mieszkać?”
Kobieta wzięła głęboki oddech. „Jesteśmy uchodźcami. Kiedy tu przybyliśmy, domek był opuszczony. Ktoś powiedział nam, że od lat nikt tu nie mieszka i możemy się schronić… Zostaliśmy.”
Spojrzałam na męża, nie wierząc własnym uszom. „Ale jak mogliście tak po prostu wejść do cudzego domu? Nie macie żadnej umowy, zgody? Nic?”
Kobieta pokręciła głową. „Nie. Nie mamy gdzie się podziać. Wszyscy nas odesłali, a wasz dom wyglądał na porzucony.”
Kłótnia na skraju wytrzymałości
W tym momencie mąż nie wytrzymał. „To nie ma znaczenia! To nasza własność! Nie możecie tak po prostu tu zamieszkać!”
Zanim jednak zdążył zrobić cokolwiek więcej, z domu wyszedł mężczyzna, zapewne jej mąż. Podszedł do nas powoli, wyciągnął rękę, jakby chciał nas uspokoić. „Proszę… My nie chcemy problemów. Nie wiedzieliśmy, że wrócicie. Chcieliśmy tylko znaleźć bezpieczne miejsce na kilka dni… a potem zostaliśmy.”
„Kilka dni?!” – wybuchłam. „Minęły dwa lata! Co robiliście przez cały ten czas? Mieliście szansę szukać innego miejsca!”
Mężczyzna spuścił głowę. „To nie było takie proste. W kraju, z którego uciekliśmy, zostawiliśmy wszystko. Z początku myśleliśmy, że to będzie tymczasowe… A potem wszystko się przedłużyło.”
Narastające emocje
Napięcie rosło, czułam, jak złość przeplata się z czymś, czego nie umiałam nazwać. Wiedziałam, że powinniśmy wezwać policję, ale z drugiej strony… oni mieli dzieci. Widać było, że nie mieli złych intencji, ale czy to wystarczyło? Mąż był gotów wyrzucić ich z naszego domu na miejscu, ale ja zaczęłam się wahać.
„A co, jeśli to my byśmy byli w takiej sytuacji?” – rzuciłam w końcu, patrząc mężowi w oczy. „Czy naprawdę możemy ich tak po prostu wyrzucić?”
„Ale to jest nasze!” – odpowiedział ostro. „Nie możemy pozwolić, żeby ktoś wchodził nam na głowę.”
„A co, jeśli nie mają gdzie pójść? Gdzie pójdą ich dzieci?” – pytałam, walcząc z własnymi emocjami.
Zapanowała cisza. Uchodźcy patrzyli na nas bezradnie, a my staliśmy tam, rozdarci między gniewem a współczuciem.
Co byście zrobili na naszym miejscu?
Co byście zrobili, gdybyście wrócili do swojego domu po latach i odkryli, że zamieszkuje go obca rodzina, nie mająca gdzie się podziać? Czy podjęlibyście walkę o swoją własność, czy może postąpilibyście inaczej? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach na Facebooku!
Comments