Ćwiczenia na ból pleców – Moja 60-letnia mama je wykonuje każdego ranka – zapomniała czym jest ból

Bóle pleców mogą powodować ogromny dyskomfort i znacząco utrudniać wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności.

W takiej sytuacji warto je wzmocnić poprzez zestaw kilku prostych ćwiczeń. Zaprezentowane poniżej pozycje pomogą ci złagodzić, a nawet pozbyć się dokuczliwego bólu na dobre.

Proponowane ćwiczenia mają działanie relaksacyjne i mogą też okazać się przydatne w walce z bezsennością, dlatego zalecane jest wykonywanie ich wieczorem. Ponadto są na tyle uniwersalne, że będą odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku.

Ćwiczenie 1

Usiądź na podłodze w siadzie skrzyżnym. Odpręż się i zrelaksuj kręgosłup. Delikatnie wyciągnij szyję ku górze, oprzyj dłonie zwrócone wnętrzami ku górze na kolanach. Pozostań w tej pozycji przez kilka minut, pogłębiając oddech i rozluźniając mięśnie.

Ćwiczenie 2

Usiądź z wyprostowanymi nogami. Pochyl się ku stopom, spróbuj chwycić dłońmi ich palce.

Oddychaj głęboko – ścięgna i mięśnie nóg są bardziej elastyczne w trakcie wydechu, a to pozwoli ci odczuć maksymalne rozciąganie. Powtórz ćwiczenie pięciokrotnie.

Ćwiczenie 3

Przejdź do siadu na piętach. W tej pozycji należy rozstawić stopy na szerokość barków. Wyciągnij ręce, odłóż je do tyłu i pochyl się do przodu. Zostań tak na kilka minut, by rozciągnąć mięśnie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Ćwiczenie 4

Ponownie usiądź ze skrzyżowanymi nogami i wyprostuj się. Połóż prawą dłoń na lewym kolanie. Lewą rękę skieruj za swoje ciało, oprzyj dłoń na ziemi. Powoli obróć tułów na lewą stronę, spoglądając za ramię. Pamiętaj, by twój oddech pozostał spokojny.

Po chwili wróć spokojnie do wyjściowego siadu i powtórz ćwiczenie na prawą stronę ciała. Ta pozycja sprawi, że rozciągniesz boczne i skośne mięśnie brzucha, a także mięśnie lędźwiowe.

Ćwiczenie 5

Połóż się teraz na plecach. Zegnij kolana i połącz ze sobą stopy. Postaraj się, aby w tej pozycji wewnętrzna strona ud rozciągnęła się jak najbardziej na boki. Pomoże ci w tym spokojny, głęboki oddech. Utrzymaj tę pozycję maksymalnie przez dwie minuty.

Zwróć uwagę, że nie powinieneś odczuwać w tej pozycji jakiegokolwiek bólu lub dyskomfortu. Jeżeli tak się dzieje, wróć do standardowego leżenia.

Ćwiczenie 6

Pozostając w leżeniu na plecach zegnij nogi w kolanach i połącz ze sobą kostki. Obejmij kolana dłońmi i przyciągnij nogi do ciała.

Podczas kilku pierwszych sesji ta pozycja może być dla ciebie niewygodna, jednak z czasem stanie się przyjemna i odprężająca. Pozostań tak na kilka chwil, rozciągając mięśnie ud oraz dolnej części pleców. Nie zapomnij o spokojnym, relaksującym oddechu.

Ćwiczenie 7

Na koniec wykonaj delikatny skręt kręgosłupa. Leżąc na plecach z rozłożonymi na boki rękami, przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej. Odwróć teraz ciało powoli na lewą stronę.

Ręce pozostają przy tym cały czas rozłożone, dłonie powinny znajdować się na wysokości ramion. Utrzymaj tę pozycję przez około 3 minut, a następnie powtórz analogicznie na prawy bok. Takie skręty pomogą złagodzić bóle pleców i kości ogonowej.

Wykonuj ten zestaw ćwiczeń regularnie, pamiętając, by twój oddech przez cały czas był głęboki i spokojny. Już po kilku sesjach, zauważysz różnicę w swoim ciele – będzie bardziej odprężone, a mięśnie rozluźnione i wzmocnione. 

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!