Chwile grozy podczas mszy – wiatr zerwał dach kościoła, wierni musieli uciekać

Burza nad Małopolską: kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej

W niedzielę nad województwem małopolskim przeszła gwałtowna burza, która spowodowała poważne szkody. Strażacy odnotowali łącznie aż 69 zgłoszeń związanych z usuwaniem jej skutków, przy czym najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w Brzesku, gdzie interwencje podjęto aż 25 razy.

Młodszy kapitan Hubert Ciepły, rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, wyjaśnia, że działania służb koncentrowały się przede wszystkim na odblokowywaniu przepustów oraz usuwaniu połamanych gałęzi z dróg i terenów komunikacyjnych.

Niebezpieczeństwo podczas mszy w kościele pw. Św. Jakuba

Niedzielna msza w kościele pw. Św. Jakuba w Brzesku zamieniła się w moment grozy dla zgromadzonych tam wiernych. Podczas nabożeństwa wiatr zerwał pozostałą część poszycia dachowego świątyni – wcześniej, 7 lipca, już doszło tam do pierwszych uszkodzeń.

Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym groźnym zdarzeniu, jednak ewakuacja ludzi ze świątyni była niezbędna, by zapewnić ich bezpieczeństwo. Lokalny portal Informator Brzeski opublikował zdjęcia obrazujące rozmiar zniszczeń.

Uszkodzenia również na budynkach mieszkalnych

Wiatr, który uszkodził dach kościoła, nie oszczędził także dwóch budynków mieszkalnych w Brzesku. Po nawałnicy o akcjach ratunkowych poinformował również starosta brzeski Andrzej Potępa.

„Wiatr całkowicie zerwał poszycie zachodniej części dachu z Kościoła Św. Jakuba w Brzesku oraz z kilku budynków mieszkalnych i gospodarczych w Brzesku, Jasieniu i Bielczy. Przy zabezpieczeniu kościoła św. Jakuba pracują trzy zastępy PSP Brzesko oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Jadownik i Dębna. Na miejscu znajdują się także jednostki PSP z Komendy Miejskiej w Tarnowie wyposażone w 30-metrowy podnośnik, a także PSP z Nowego Sącza z podobnym sprzętem. Do działań dołączy grupa wysokościowa z Krakowa, by pomóc dokończyć prace przed zmrokiem. Zgłoszeń łącznie było około 20, do wszystkich dotarły zastępy straży pożarnej” – przekazał Potępa.

Strażacy pracują nad zabezpieczeniem budynków

W obliczu szkód związanych z silnym wiatrem, strażacy kontynuują działania ratunkowe i zabezpieczające. Ich szybka reakcja pozwoliła na sprawne usunięcie zagrożeń połamanych drzew oraz uszkodzeń infrastruktury, minimalizując ryzyko dalszych incydentów.

Podczas trudnej sytuacji w Brzesku, profesjonalizm i zaangażowanie służb zapewniły bezpieczeństwo mieszkańcom oraz wiernym uczestniczącym w nabożeństwie.

Comments
Loading...
error: Treść zabezpieczona !!