To on może zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera. Wyniki sondażu wskazują jasno
Rekonstrukcja rządu czy zmiana premiera?
Kryzys w Koalicji Obywatelskiej trwa nieustannie od momentu przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Mimo że kandydatura prezydenta stolicy miała zjednoczyć opozycję i dodać jej nowych sił, ostateczna porażka z Karolem Nawrockim wywołała wewnętrzne napięcia i osłabiła pozycję liderów. Niedawno media ujawniły nocne spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z politykami PiS, co tylko nasiliło spekulacje i niepewność wokół przyszłości rządu.
Donald Tusk planował rekonstrukcję rządu na połowę lipca, lecz na prośbę marszałka Sejmu termin ten został przesunięty. Obecne rozmowy między koalicjantami na temat nowego składu rządu mają odbyć się podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 22-25 lipca. Zamiast jednak tradycyjnej rekonstrukcji, coraz głośniej mówi się o możliwości zmiany na stanowisku premiera. W sondażu SW Research przeprowadzonym dla Onetu Polacy zostali zapytani, jak oceniliby scenariusz, w którym inny ważny polityk Platformy Obywatelskiej zastępuje Donalda Tuska.
Kto może zastąpić Donalda Tuska?
Niezadowolenie wobec premiera Tuska nie jest tylko domeną opozycji – krytyczne głosy pojawiają się również wśród jego koalicjantów. Marek Sawicki z PSL otwarcie domaga się zmiany premiera, co podkreślił w rozmowie z portalem Wpolityce.pl:
Uważam, że jeśli Tusk chce wotum zaufania dla rządu, to niech zaproponuje konstruktywne wotum nieufności i zmieni premiera — mówił Marek Sawicki.
Za jednego z potencjalnych kandydatów do objęcia funkcji szefa rządu uważa się Radosława Sikorskiego. Po porażce Trzaskowskiego wiele osób zadaje pytanie, czy gdyby to Sikorski był kandydatem Platformy, wynik wyborów byłby inny. Pracownia SW Research zapytała w badaniu Polaków, czy uważają, że Sikorski byłby lepszym premierem niż Donald Tusk.
Młodzi Polacy stawiają na Radosława Sikorskiego
Wyniki sondażu dają jasny obraz nastrojów społecznych. 33,3% respondentów wskazało, że bardziej ufałoby możliwościom Radosława Sikorskiego jako premiera. Przeciwną opinię wyraziło 31,4%, a aż 35,3% ankietowanych nie miało zdania lub trudno im było się określić.
Znacznie większe poparcie dla Sikorskiego wyrażają mężczyźni (41,9%) w porównaniu do kobiet (25,8%). Najbardziej pozytywnie Sikorskiego oceniają najmłodsi uczestnicy badania – aż 47,9% osób do 24. roku życia widzi w nim lepszego lidera. W starszych grupach wiekowych poparcie to jest wyraźnie niższe.
Redakcja Onetu zwraca uwagę, że obserwujemy trend wzrostu zaufania do Sikorskiego, przy jednoczesnym spadku sympatii dla Tuska.
Obecna sytuacja polityczna a notowania liderów
Z sondażu IBRiS dla Onetu z lipca 2025 roku wynika, że Radosław Sikorski cieszy się największym zaufaniem Polaków (43,2%) wśród polityków. Doceniany jest za wykształcenie, doświadczenie i umiejętności retoryczne, które szczególnie widoczne były podczas jego wystąpień na forum ONZ. Wyprzedza w notowaniach m.in. prezydenta elekta Karola Nawrockiego oraz Rafała Trzaskowskiego.
W tym samym badaniu odnotowano znaczny spadek zaufania do Donalda Tuska – aż 52,3% respondentów zadeklarowało brak wiary w premiera.
Sondaż SW Research przeprowadzony został metodą wywiadów internetowych w dniach 8-9 lipca 2025 roku. Wzięło w nim udział 816 osób, dobranych w sposób reprezentatywny pod względem wieku, płci oraz wielkości miejscowości zamieszkania.
Przyszłość polskiej sceny politycznej
Temat zmiany premiera stał się jednym z najważniejszych punktów debat w Koalicji Obywatelskiej i w całej scenie politycznej. Odbicie w badaniach opinii publicznej, które pokazują rosnące poparcie dla Radosława Sikorskiego w zestawieniu z malejącym zaufaniem dla Donalda Tuska, wpływa na kształt przyszłych decyzji i możliwych rekonstrukcji. W najbliższych tygodniach okaże się, czy dojdzie do zmiany na stanowisku premiera, czy jednak Koalicja postawi na dalsze wsparcie obecnego lidera.